Dovolenkovať sa bude na Slovensku

Aké mali Slováci plány na dovolenku?

 

Cez letnú dovolenku si chcú ľudia predovšetkým odpočinúť. Študenti majú po dlhých mesiacoch prázdniny, pracujúci hľadajú termíny, kde si vtesnajú pár dni dovolenky. Chcú si dopriať voľno a oddýchnuť si od každodenných povinností. Letný oddych si niektorí spájajú s vodou, iní s horami a prírodou. Či už ide o pasívnu dovolenku pri mori, alebo aktívnu na turistike, cieľom je načerpať novú silu do každodenného fungovania.

Pandémia koronavíru a jej dôsledky majú dopad aj na letné dovolenky. Dvom tretinám ľudí sa zmenili plány na leto. Dôvodov je, samozrejme, viacero. V prvom rade je to nemožnosť vycestovania, zrušenie zájazdov, pozastavenie letov. Letné dovolenky, kúpené v predstihu, alebo festivaly, na ktoré ľudia mali aj rok dopredu vstupenku padli. Všetko sa nateraz presunulo alebo úplne zrušilo. Miesta v kalendári, kde bolo pred tým napísané „dovolenka“ vystriedali škrtance alebo otázničky. Čo bude s letom, keď sa dopredu s istotou plánovať nedá? „Zostaneme doma!“ Pre niektorých je strašiakom bezpečnosť v inej krajine, pre iného karanténa pri návrate. Tak či tak, zahraničie je pre letných dovolenkárov momentálne stále tabu.

Dovolenkovať sa bude na Slovensku!

Keďže zahraničie nie je v aktuálnej situácií dostupné, ľudia si dovolenku predstavujú doma. Traja z piatich opýtaných plánujú dovolenkovať na Slovensku. Budú chodiť na záhrady, chalupy alebo na rôzne výlety. Rodičia pre deti plánujú spoločne strávený čas vonku na výletoch, bicykli alebo len tak, hraním sa. Ďalšou voľbou sú aj prázdniny u starkých. Ľudia si nenechajú pokaziť leto, strávia ho tak ako aktuálna situácia bude dovoľovať. Do zahraničia na prázdniny sa chystá vycestovať  7% ľudí.

Nie všetci si však plánujú cez leto oddýchnuť. Štvrtina opýtaných letnú dovolenku nezvažuje vôbec. Pre tých, ktorí sa obávajú zníženia alebo straty príjmov v priebehu 2020, to platí ešte viac. Každý tretí si letnú dovolenku jednoducho nedopraje (a časť ľudí sa počas leta nebude môcť uvoľniť z práce). Z celkovej populácie sa dve pätiny obávajú straty alebo zníženia svojich prijmov v tomto roku.

 

Na čo konkrétne sa tešia sa Slováci a Slovenky počas tohtoročnej letnej dovolenky?

 

Tohtoročná dovolenka bude od tých predošlých iná. Ľuďom sa menia plány nielen kvôli zavretým hraniciam, ale aj kvôli finančnej situácií. 2/5 ľudí plánuje v najbližších 3 mesiacoch znížiť svoje výdavky na cestovanie alebo dovolenku.

Je sa vôbec v lete na čo tešiť? Len 1% ľudí sa na letnú dovolenku vyslovene neteší. Teší sa 84%, pričom dvaja z piatich sa tešia veľmi. Či už korona je alebo nie je, najdôležitejším pre ľudí ostáva oddych a čas, ktorý môžu stráviť so svojimi blízkymi.

 

 

O projekte Spotrebiteľský pulz počas pandémie

Výsledky a závery vyplývajú z ad-hoc meraní, ktorý realizovala agentúra 2muse v dňoch
29. mája – 1. júna 2020. Prieskum bol realizovaný online opytovaním cez 2muse on-line panel. Opytovaná bola reprezentatívna vzorka populácie SR vo veku 18+, kvótnym výberom, veľkosť vzorky bola 360 respondentov.

 

5. júna 2020

Pre viac informácii o projekte nás prosím kontaktujte:

Stanislava Púčková, 2muse

Peter Sklenář, 2muse

Marína Hanušovská, 2muse

Archív