Krása a nostalgia vianočnej pohľadnice

Vedeli ste, že ”vianočná pohľadnica” (Christmas card) má na Wikipédii svoje vysvetlenie? Dozvieme sa tam, že pohľadnice posielajú na kresťanský sviatok aj nekresťania, a že typické sú pre západnú spoločnosť ale aj Áziu. Mimochodom, pohľadnice s kresťanským motívom ako narodenie Spasiteľa, Betlehem, požehnané sviatky poslala na Slovensku k Vianociam 2015 tretina odosielateľov.

Krása a nostalgia vianočnej pohľadnice

Prvá vianočná pohľadnica vyrobená na komerčný účel pochádza z Londýna. John Callcott Horsley ju navrhol pre Sir Henry Cole v roku 1843. Zaujímavý na nej je dvojjediný výjav blahobytu a darov pre chudobných. Len o pár desiatok rokov sa v Amerike už vyrábalo ročne viac než 5 miliónov pohľadníc.


Dnes sú bežné elektronické vianočné pozdravy, k ich digitálnej forme pristúpilo minulé Vianoce už 84% ľudí na Slovensku (z celkových 4/5-tín, ktoré poslali pozdravy). Pozdravy sa komercionalizujú, „recyklujú“, napriek tomu, ľudia ich radi personalizujú, v tretine odoslaných pozdravov bolo niečo autorsky vlastné, k jedinečnosti pozdravov prispel vlastný text alebo obrázok.

Vianočné pozdravy 2015

Ľudia majú radosť z pozdravov k Vianociam / Novému roku, ktoré prijímajú. Na Vianoce´2015 prijali pozdravy tri štvrtiny ľudí. Heuréka(!), najviac zo všetkých sa páčili pozdravy prijaté poštou – tradičné p o h ľ a d n i c e, navyše najmä mladým ľuďom (18-36 r.) +13%. Na dôvažok, dve pätiny ľudí si nemyslia, že by vianočné a novoročné pohľadnice posielané poštou boli už minulosťou. [1]

Vianočný pozdrav vyvoláva na oboch stranách „jasné“ emócie. Nie je jedno komu ho pošleme, ale ani aký ;) Vianočná pohľadnica vždy poteší, je výnimočná, dá sa chytiť a môže sa aj na všeličo hodiť (ako dekorácia, ako spomienka po rokoch či pri výpadku pamäti, ako obrázok do vianočnej zbierky pre deti ...). 

Aké pozdravy pošlete na Vianoce a Nový rok 2017 vy?

Autor:

Lýdia Marošiová, 2muse


[1] Uvedené zistenia sú z 2muse online prieskumu (sondy) 12.-18.1.2016 na vzorke 207 respondentov, ktorý bol reprezentatívny z hľadiska pohlavia, veku a regiónu.

Archív