Byť vyrovnaný, cítiť mier a pokoj v duši, mať „istoty“, ktoré nás zbavujú strachu o zabezpečenie základných životných potrieb, cítiť sa vnútorne bohatý a naplnený, mať s kým zdieľať svoje bytie, byť obklopený milovanými a milujúcimi entitami všehodruhu - takto nejako by sa dalo, tak trochu v jazyku pocitov a poetiky, uchopiť šťastie.
Ako mnoho iných javov na svete, i šťastie sa „dá zmerať“. Aj my v 2muse sme sa v rámci poslednej vlny štúdie Verejný život[i] venovali (okrem iného) kvalite života na Slovensku a výpočtu indexu šťastia. A čo môžeme stručne na základe tohto prieskumu o šťastí Sloveniek a Slovákov povedať?
Na záver niekoľko teoretických a metodologických informácií: index šťastia je agregovaný údaj vytvorený z odpovedí na 11 vybraných výrokov, predstavujúcich subjektívne ukazovatele kvality života. Kvalita života je je výrazom spokojnosti so svojím životom, a je mnohoúrovňová: zahŕňa fyzické zdravie, materiálny blahobyt, sociálne postavenie, emočný svet, rozvoj a aktivitu. Vo svete existuje veľmi kvalitná medzinárodná štúdia World Happines Report[ii], podľa ktorej Slovensko stojí na 46. mieste v svetovom rebríčku – teda patrí ku krajinám s ľahko nadpriemerne hodnoteným „šťastím“. Pre porovnanie: na 1. mieste podľa tejto štúdie je Dánsko, Česká republika sa umiestnila ako 39., na predposlednom (155.) mieste je Benin. V porovnaní s touto štúdiou sú výsledky z prieskumu Verejný život kritickejšie. Metodológia oboch štúdií však nie je 100% porovnateľná. Pre vytvorenie obrazu to však stačí – a, navyše, radi by sme upozornili na klesajúci index šťastia na Slovensku v medziročných výsledkoch! Klesajúci trend obvykle súvisí s finančnou depriváciou a politickou nestabilitou v krajine.
[i] Verejný život je trackingová voľnopredajná štúdia 2muse zaoberajúca sa aktuálnym dianím a problémami Slovenska – viac info tu.
[ii]Zdroj:WorldHappinessReport2013_online.pdf
Autorky:
Prieskum prináša fascinujúce podnety pre formovanie trhu a usmerňovanie manažérskych rozhodnutí.